Funk Is Not Back

בבוקר יום שישי, האמת צהריים, קמתי ונסעתי לפגוש חבר. וככה חמש שעות לפני שבכלל תיכננתי ללכת להופעה של פאנקנשטיין – אכלנו ושתינו ובמבוכות שיחתנו נתקלנו בנושא ‘התרבות בישראל’. הוא אמר שאין ושאין תמיכה למוזיקאים בישראל שרוצים לתת יד לתרבות כאן, במוזיקה, באומנות, בקולנוע. שאין חוקים ששומרים על אותם לוחמי אמנות. הם לבדם במערכה וקשה להם, הם נלחמים בצורת חיים הזו לבדם בגלל שיש דברים שאתה לא מונע מעצמך, לא משנה כמה קשה להשיג אותו. אתה רוצה, אתה עושה.

לא התווכחתי, לא ציינתי את סצינת האינדי החזקה בישראל, את המוזיקאים המוכשרים שיוצאים לקרוע את העולם אבל תמיד חוזרים לבסיס האם שלהם כאן במדינת ישראל.

קצת אחרי זה נסעתי להופעה. בבארבי (כמובן). היו להם הופעות פקוקות יותר מזו אבל כולם היו מרוצים. וככה נזכרתי שוב שיש כאן לוחמי אמנות. ובמקום לעשות את זה לבד – הם עולים יחד וזורמים על גלי הגרוב בדרכם לתת את המיטב בקרב על הFאנק האימתני שמפורר את הקירות. מרשים לראות אותם כיחידה אחת ששולחת את אלומת האור שלה קדימה. ואם אחשוב על זה ככח-על, לא אצליח להימנע מלחשוב עליהם כמעיין סופרגרוב חלקי שבא לפרוק מתחים.

123 - Copy

מהר מאוד מצאתי את עצמי בתחילתו של שיר חדש – Where you gonna go?  וסוף סוף שמעתי קצת אורגן, וגיטרה ותופים והכל עלה רמה אחת. ופתאום גם הם ברחו יחדיו אל מחוץ למחוזות ה’הם לא ניגנו את השיר הזה כבר?’

ככה גם שני השירים הנוספים, Unite + Judgment Day, שמלווים את החצי הראשון של האיפי הזה (או בעצם שני סינגלים במחיר קטנטן). כל כך כיף לשמוע חומרים חדשים של הלהקה הזו. נחזיק אצבעות לאלבום קרוב.

אחר כך גורי עלה, שלום שלום לכולם, שלום לקהל ואז שלום לכל מי שמרים גבה על ישראל ומצבה בעזרת חולצה ועליה רשום שחור על גבי לבן –

FUCK YOU WE’RE FROM ISRAEL

ולאחר שבמוחי קישרתי את החולצה למצב ביטול ההופעות הנוכחי – חשבתי לעצמי שאף אחד לא מדמיין כאן סצינת Fאנק כזו, זה המזרח התיכון, אנשים חושבים סאונד אוריינטאלי או משהו בסגנון. ישראל? Fאנק? גרוב? סול? בלוז? כן. כן. כן. כן.
וכמו הסרט המצויין שראיתי לא מזמן A BAND CALLED DEATH (על שלושה אחים שחורים מדטרויט בתחילת שנות השבעים שעשו פאנק כשכולם ציפו למוטאון) – גם כאן – הם עושים את שלהם, הם מרקחה של אהבות מוזיקליות ענקיות והכל מעורבב לסיר אחד ענק. וכמו שאמרתי – אז גורי הגיע והסיר עלה על גדותיו.

הוא תהה מה כל החברה על הבמה עושים שם. הוא ציין שבתכלס סלוצקי רואה חשבון, ספי פדופיל, פרימן מוסכניק, שלומי גבר גבר עד שהוא פוצח בחליל. עמית סתם לא ברור. שחם בכלל לא ברור. והמתופף? גורי בכלל הופתע שהוא יכול לשבת על כסא מתופפים בגילו הצעיר. קותימן (טוב עליו אי אפשר להגיד שום דבר רע).

הם חצו את FIGHT THE POWER ובכלל לא חשבתם על זה ששני החברה האלה משני צידי הגובה הגברי הממוצע לא נופלים מהראפ האימתני המרשים והשחור של פאבליק אנמי, ממתק ראשון. קצת אחרי שהקלידן הדליק את גורי לשישים שניות של צעקות נוסח האחים אייסלי ומיד לאחר מכן האחים בלוז בק2בק (soul Man +Shake a tail feather), ממתק שני. 

(לצערי, לא היה עשן בשיער, הם אובר איט).

123

החדש השני, Klitus, גם הוא פצצת אנרגייה צהובה ואימתנית. כאשר היוטיוב מרזה אותה בעשרים קילו של Fאנק, כי היא בתכלס חומר הופעות משובח, כזה שגורם לבראס סקשין לזוז ביחד מצד לצד וכל בעלי הגיטרות אחריהם.

החצי שעה האחרונה מעורפלת, אני זוכר רגעים שהבסיסט שם עצמו בספוט עם איזה רגע או שנים שלו עם צלילים מכוסי אפקטים בקפידה, הזייתי משהו. והסולו תופים שביא את גורי שוב לבמה, גורר לסת ומאבד בדרך כל מה שהוא יודע על מתופפים ומה הגיל הנכון למתופף מפלצת.

אני חושב שקשה להבין סולו תופים, במיוחד כזה שלא מנסה לשמור על קצב אחד ומגיע לקהל בגלים, עליות וירידות בדיוק כמו בים ואז מגיע הרגע המכונן בו הוא מקבל כיוון, מתעצם ונשבר על החוף, אין ספק שלדן מאיו צופה עתיד מבטיח, לא הייתי מאמין בזה כשהוא עוד הסתובב בתיכון שלי וחיפש עיסוק בין הפסקה להפסקה. שמח שיש למדינת ישראל עתיד מבטיח של מוזיקאים.

נגמר וחשבתי לעצמי שהFאנק לא נעלם ולא חזר הוא פשוט היה פה כל הזמן אבל חיכה לרגע הנכון.

חפשו את ההופעה הבאה, חפשו את האי.פי. המעולה!

עד לפעם הבאה.

Funk’n’stein // פאנקנשטיין הם:

אלרן דקל – שירה.
עמית שגיא – גיטרה.
שחם אוחנה – בס, שירה.
שלומי אלון – סקסופון, חליל.
ספי ציזלינג – חצוצרה.
יאיר סלוצקי – טרומבון.
אלון פרימן – קלידים.
דן מאיו – תופים.
קותימן – כלי הקשה.
גורי אלפי – קצת מהכל.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s